Чи фінансував Галнафтогаз терористів? (част. 1)

СБУ жорстко «наїхало» на «Концерн Галнафтогаз». Офіційна причина обшуків у Києві та Львові – начебто фінансування тероризму. Я без особливих симпатій ставлюся до свого колишнього шефа, Віталія Антонова (зі мною так обіцяно й не розрахувався за семирічну роботу в одному з його проектів), але ж фінансування тероризму!.. Вибачайте за таку «інтимну» деталь наших стосунків, але: по-перше – не маю наміру в силу якихось причин приховувати цей факт, а по-друге – будучи вдячним Антонову за можливість реалізації проекту «Технопарк» і водночас пам‘ятаючи, що зі мною повелися фінансово некоректно – намагатимусь бути максимально об’єктивним. Ба, навіть з нотками позитиву, після того, як Віталій Борисович так файно заспівав опришківську пісню: https://www.facebook.com/antonov.v.b/videos/2214202725515369/

Так як Антонов в образі опришка з‘явився після «наїзду» СБУ, пану Грицаку варто замислитися. Про всяк випадок. Та й чи були підстави у наших доблесних силовиків захоплювати офіси компанії? Давайте поміркуємо разом.

АЗС Галнафтогазу під брендом ОККО таки працювали у Криму. Принаймні точно в той самий час, як і рошенівська фабрика в Ліпєцку. Цей факт мною перевірений. Зрештою, WOG та деякі інші оператори теж якийсь час там працювали. А може вони ворогам продавали бензин розбавлений ослиною сечею? Це як Ліпєцка фабрика – там у рошенівських канхфетах був наркотик, після якого м@ска@лів нестримно тягнуло кричати «Слава Україні!». Нє? А звідкіля знаєте? Жартую, жартую… Але серйозні звинувачення СБУ Віталій Борисович Антонов відкидає категорично.

Проте деякі вислови президента компанії таки вимагають осмислення. До прикладу фраза: «майно, яке знаходиться волею долі на цих територіях». (тут і далі цитати з прес-конференції керівництва та акціонерів «Концерну Галнафтогаз»: https://m.youtube.com/watch?v=6fFf4KRKDSY)

Ну, можна сказати, що все відбувається «волею долі», але мабуть доречніше було б говорити про анексію, а якщо про «волю» – то вже гаспадіна Путіна…

«На окупованих територіях ми загубили 8% наших інвестицій – це 80 мільйонів доларів… 55 мільонів доларів на території ЛНР/ДНР і 25 мільйонів доларів у Криму… ЛНР/ДНР – ми не знаємо, хто там знаходиться на цих станціях. З 25 АЗС – дві станції були зірвані, а 23 АЗС оперуються невідомо ким. У нас немає контактів з цими людьми…» – стверджує Антонов. Про Крим ще поговоримо, а ось стосовно ЛНР/ДНР – сумніваюся, щоби Галнафтогаз, з його ресурсом і можливостями, не знав, хто там розпоряджається майном компанії. Тим паче, кум Віталія Борисовича не остання людина у цьому регіоні. Але про це в другій частині публікації – політичній.

Щодо Криму, то керівництво Галнафтогазу визнало: «методичне керівництво, так, воно існує». Тобто працівники Галнафтогазу, вочевидь на цілком добровільних засадах, навчають своїх колишніх співробітників провадити автозаправний бізнес. «Ми вважали, що ми більш патріотичні до наших українців у Криму» – так на запитання журналіста: «чому не зробили як Shell і «Приват» – не обмотали АЗС скотчем, закрили й судяться» відповів Антонов. Припускаю, що коли б «Концерн Галнафтогаз» вчинив як Shell, то неслідки були б подібними:

http://www.nefterynok.info/novosti/v-krymu-prodoljayut-grabit-azs-shell

На закид журналіста, чи патріотично торгувати з російською компанією «Роснєфть», яка знаходиться під санкціями, віце-президент компанії Василь Даниляк сказав наступне: компанія Галнафтогаз купує нафтопродукти у білорусів, у поляків, у румун, в угорців, «МОЛа», а також у компанії Proton Energy Group S.A., в якої купляють нафтопродукти більшість компаній України, зокрема державних.

Бенефіціаром компанія Proton Energy Group S.A. є громадянин Ізраїлю Нісан Лазарович Мойсеєв, якого пов‘язують із Віктором Медведчуком. Так журналісти «Радіо Свобода» зафіксували пана Мойсеєва у товаристві пана Медведчука після спільного прильоту чартерним рейсом із Москви. В їхньому товаристві також помітили екс-митника та народного депутата зі Львівщини, Тараса Козака. Мойсеєв і Медведчук, начебто, на прощання обмінялись дружніми поцілунками.

Про те, що Мойсеєв є людиною Медведчука писала й «Економічна правда»:
https://www.epravda.com.ua/news/2017/06/2/625615/

Компанія Proton Energy Group S.A є монопольним постачальником в Україну зрідженого газу, про що розповідав сам Нісан Лазарович:
http://enkorr.com.ua/a/interview Glava_Proton_Energy_Group_Nisan_Moiseev_Mi_ne_mozhem_ispolzovat_situatsiyu_dazhe_esli_bi_zahoteli/228899

Пан Мойсеєв є також формальним власником компанії «Glusco Energy» (https://delo.ua/business/set-azs-tnk-ukraina-pereimenujut-v-glusco-331504/), яка з дозволу нашого Антимонопольного комітету придбала в Україні майно «Роснєфті». Як і у випадку з придбанням невідомою австрійською компанією AMIC Energy російської мережі АЗС Lukoil , тут, як стверджують деякі експерти, має місце угода про людське око – що за «швейцарською» компанією Мойсеєва, що за «австрійцями» надто відверто стирчать вуха російського бізнесу.

Зрештою те, що з Росією працює наше Міноборони є секретом хіба для штатних порохоботів:

«Но не только террористы покупают российское топливо. Несмотря на то, что «Роснефть» и ее руководитель Сечин находятся под санкциями, украинское Министерство обороны придумало, как эти ограничения обойти. В 2016 году украинская армия, по информации издания «Наші гроші», заправилась топливом «Роснефти» у фирм Медведчука на 400 миллионов гривень».
https://www.facenews.ua/articles/2018/320784/

Так що в цій ситуації Василь Даниляк правий – не коректно дорікати «Галнафтогазу» тим, що коїться в державі. Тим паче, коли паливний бізнес із Росією «кришує» перша особа, як стверджує народний депутат Юрій Дерев‘янко: «Під покровительством Президента України одіозні олігархи Сергій Курченко та Віктор Медведчук експлуатують нафтопровід протяжністю 1433 кілометри на території України, від чого бюджет України недоотримав близько 100 мільярдів гривень».
https://kurs.if.ua/news/kurchenko_i_medvedchuk_pid_dahom__prezydenta_obikraly_ukrainu_na_100_milyardiv_na_kontrabandi_naftoproduktiv__derevyanko_59966.html

Зі зверненням про цей злочин Дерев‘янко звернувся НАБУ, але… Але це вже тема іншого розслідування.

Повертаючись до ОККО і Галнафтогазу. Компанії Антонова, чиї заправки начебто працюють в Криму, впродовж останніх років успішно виграють тендери на поставку пального для потреб Міноборони і не тільки. Ось інформація з сайту «Наші гроші» за березень цього року: «Більше половини коштів, а саме 816,26 млн грн. отримає ПП «ОККО Контракт» Віталія Антонова (концерн «Галнафтогаз»). Воно поставить 6 550 т літнього дизелю по 28 200-28 400 грн./т і 20 тис т арктичного дизелю по 31 390-31 680 грн./т».

Як стверджує даний сайт, часом ціни, за якими Міноборони закупляє пальне в ОККО, є явно завищеними:

«Міністерство оборони України 14 червня за результатами тендеру уклало п’ять угод із ПП «ОККО Контракт» про постачання дизельного палива на загальну суму 388 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро». До вересня фірма Віталія Антонова (концерн «Галнафтогаз») поставить 13 020 т дизпалива ДП-Л-Євро5-В0 по 29 800 грн. за тонну.
Це на 6% дорожче від середньої гуртової ціни на ринку, яка, за даними видання «EnKorr», зараз становить 28 040 грн./т
».
http://nashigroshi.org/2018/06/18/okko-bez-konkurentsiji-prodalo-armiji-dyzpalyva-na-tretynu-milyarda/

Такі звинувачення непоодинокі, але в державі, де панує його величність «Відкат» – це закономірно.

Паливо в ОККО за тендерними процедурами закуповує не лише Міноборони, а й поліція, комунальні підприємства тощо. Сумарно – це мільярди гривень. Зайдіть на сайт «Наші гроші», задайте в пошуку «ОККО» і насолоджуйтесь: http://nashigroshi.org/?s=ОККО&x=0&y=0

Тому жалітися Галнафтогазу на погані стосунки з державою – точно не можна. Так у чому ж причина есбеушного «наїзду»? На запитання, чи це часом не злодіяння конкурентів, Антонов припустив, що таке є цілком можливим, оскільки в Україні працює 500 нелегальних «точок наливу», яким не подобається компанія, котра працює по-білому. Заява про злочин, нє? НАБУ, агов!

Смію припустити, що насправді бізнес-конкурентами Галнафтогазу є не нелегальні наливайки, а ті, хто нині переділяє ринок пального. Така версія цілком має право на існування, але повернімося до АЗС ОККО в Криму.

Василь Даниляк: оренда АЗС в Криму була оформлена на компанію, власником якої були наші працівники. Коли ходили платежі між Кримом і Україною, ми отримали один раз платіж за оренду цих заправок… Коли російська сторона заблокувала проходження платежів, ми жодних бенефітів з цього майна не отримували…

Про АЗС ОККО в Криму писала «Економічна правда» ще рік тому, 9 серпня 2017 року: https://www.epravda.com.ua/rus/news/2017/08/9/627918/ після оцієї публікації в Фейсбуці:

 

Сьогодні АЗС, які до недавнього часу працювали під брендом ОККО, управляють дві компанії: «Оптимус Холдинг» і «Таврида-Петролиум», із одним керівником – гаспадіном Кушнером Олегом Едуардовичем, зареєстровані за однією адресою – на місці АЗС у м. Сімферополі:

До речі, зверніть увагу, контактною тут зазначена електронна скринька когось із працівників Галнафтогазу: tmirnova@gng.com.ua

Отже наявна у відкритому доступі інформація дещо суперечить тому, шо стверджували на прес-конференції Антонов і Даниляк. Також власником згаданих компанії зазначено не трудовий колектив, за який начебто так подбав Галнафтогаз, а офшорну компанію «ПРОФАЙЛ ИННОВЕЙШН ЛТД» з Сейшельських островів:

Може «просунуті» кримські «заправщики» зареєстрували собі офшорну компанію? Хм…

Щодо винятково «методологічного керівництва», теж виникають певні сумніви:

Як бачимо зі скріншоту: в липні 2016 року працівники АЗС у Криму, зі скаргами, щодо невиплати «лікарняних», зверталися… до керівництва Галнафтогазу!

З публічно доступної інформації вимальовується наступна картина: АЗС ОККО в Криму ймовірно залишаються власністю «Галнафтогазу», а відтак певні підстави для претензій СБУ до концерну безперечно є. Звісно, на фоні всього вище згаданого паливного «бєзпрєдєлу» (Даниляк на прес-конференції підтвердив – 60% пального поступає в Україну з Росії), ті податки, що сплачують заправки ОККО в бюджет Російської Федерації, насправді – це крапля в морі. Але формально Галнафтогаз можна звинуватити у співпраці з ворогом, а якщо подібне виявиться з АЗС на територіях підконтрольних ЛНР/ДНР – то й у фінансуванні тероризму.

Проте найімовірнішою причиною такого «наїзду» примітивний конспіролог вважає політичну. Про що у продовженні публікації.

Далі буде…

Залишити відповідь