Погляд у майбутнє

Грань між людиною та роботом стерлася настільки, що важко  відрізнити де хто. Особливо на відстані, чи на екрані. Люди, «докомплектовані» генами, біопротезами, нейрокомп‘ютерним інтерфейсом стали практично погіршеною модифікацією роботів зі штучним інтелектом, виготовлених із надсучасних матеріалів, які не відрізниш від людського тіла навіть на дотик.

Дітей конструюють із набору потрібних генів і вирощують у штучній утробі. Сім‘я  стала непотрібною. Пару собі можна замовити на будь-який смак, і з набором бажаних рис характеру, зрештою, як і дітей. Секс зі спеціально запрограмованими біороботами став невід‘ємною та буденною частиною життя, тривалість якого залежать від соціального рейтингу та статусу. Гроші у світовому електронному концтаборі стали непотрібні: відповідаєш системі – отримаєш певний набір благ, не відповідаєш – йдеш на утилізацію. Власне людей, як споживачів ресурсів, залишилося дуже мало. Їх знищили війни, хвороби, природні катаклізми. Та вони й не потрібні – практично всю роботу для задоволення потреб шестисот тисяч обраних, наділених «божественною душею», виконують  роботи зі штучним інтелектом. Обрані Мамоною живуть все довше і довше – наскільки це їм дозволяють технології, котрі замінюють частини тіла на все досконаліші штучні агрегети або свіжі донорські органи. Чисельність решти обслуговуючого персоналу корегують за потребою. Зокрема і задля постачання мамонообраних необхідними фрагментами людського організму. Бунтів і бути не може – поліцейських з екзоскелетами давно вже замінили спеціальної конструкції біоробити – стражі нового світового порядку. Залишки здичавілого людства десь розпорошилися по планеті в пошуках ресурсів для виживання – на них періодично влаштовують полювання, для розваги, і щоби регулювати популяцію…

(зі щоденника примітивного конспіролога 2100 року)

Песимістично? Морально-етичний рівень нинішніх мамонообраних ви знаєте. А технічні, технологічні й наукові новинки, які можуть призвести до такого майбутнього, нижче:

Китайське новинне агенство»Сіньхуа» взяло на роботу телеведучу – робота зі штучним інтелектом, розроблену компанією Sogou. Їй довірили висвітлювати головні політичні події країни. Адже штучний інтелект не бовкне зайвого. Частина телеведучих невдовзі стане нікому не потрібною…

На сьогодні в Японії лише 1% будівельних роботів може виконувати будівельні роботи. Проте компанія Shimizu планує до 2025 року збільшити цей показник до 10% і вже розпочала випуск одразу 3-х моделей: зварювальника, вантажника (транспортування матеріалів), оздоблювальника.

Наступного року в Сеулі з‘явиться музей науки та робототехніки, споруджений за участі роботів, дронів і 3D-друку. Нові технології будуть задіяні на всіх етапах будівництва: від промислового дизайну до конструктивів.

Таким чином роботи поволі витіснятимуть будівельників, а також дизайнерів і навіть інженерів. Зрештою, як і живих людей у інших галузях. 

***

У деяких школах Китаю використовують розумну форму, котра відслідковує місцерозташування учнів. Якщо учень спробує прогуляти заняття – пролунає відповідний сигнал. Також ця формат контролює, чи не заснув школярик на уроці.

Прекрасний спосіб слідкувати взагалі за будь-ким, хто має носити форму: службовцями, курсантами, правоохоронцями тощо.

В Пекіні на все муніципальне житло встановлять розумні камери, які впускатимуть у будинок лише мешканців. Також вони спостерігатимуть за людьми похилого віку і подаватимуть сигнал, якщо ті довго не виходитимуть з дому. Але хто сказав, що цим усе й обмежиться?

Також у Китаї розпочалося тестування системи «розумне місто під ключ». Передбачається, що на штучний інтелект покладуть функції керування дорожнім рухом, енергоефективністю, паркуванням. За одно система формуватиме соціальний рейтинг громадян і вирішуватиме – давати в оренду автівку, чи відмовити, оформляти кредит, чи ні.  Звісно, що критерії для визначення рейтингу формуватимуться з точки зору лояльності до влади.

У великих компаніях усе популярнішим стає онлайн-моніторинг співробітників. Програма Peakon регулярно розсилає персоналу анкети, щоби відслідковувати настрої та передбачати події. До прикладу, програма вираховує ризик звільнення співробітника за 250 днів до того, як він про це заявить керівництву. Цим сервісом вже користуються Capgemini, Verizon, BMW, TrustPilot, Harrods и easyJet.

Якщо на додачу відслідковувати поведінку співробітників у соцмережах – то можна отримати детальний психологічний портрет кожного.

Метрополітен розумного китайського міста Шеньчжень поставив турнікет з системою розпізнавання обличь, яка працює на базі 5G. Камера ідентифікує пасажира, а кошти списуються з закріпленого акаунта. Взагалі у цьому місті практично відсутня вулична злочинність, оскільки повсюдно розташовані камери. Проте тотальний контроль може мати і зовсім іншу мету ніж безпека мешканців.

Тим часом у Швейцарії створили безпілотний вертоліт, який може самостійно знаходити людей, які заблукали в горах. Звісно, може розшукувати і втікачів.

***

Все більшої популярності набуває генне редагування. Так у Британії за допомогою вживленого гена припинили один із процесів втрати зору, у США призупинили прогерію – прискорене старіння організму, а також успішно боряться з депресією. Правда в останньому випадку активація гена  SIRT1 впливає лише на мужчин, бо в жінок він працює якось по-іншому.

Генним редагуванням намагаються привити імунітет до різних вірусів, зокрема грипу.

В Китаї минулого року народилися перші перші генетично відредаговані діти, після чого з‘явилося багато експертів із закликами регулювати цю технологію, і навіть створили відповідний комітет при ВОЗ.

Наслідки експансії генномодифікованих організмів людство вже відчуває, а ось чого очікувати від генномодифікованих людей – можна лише пофантазувати. До прикладу – оживуть легенди про кентаврів…

***

Загалом досягнення медицини стосуються не лише експериментів з генетикою. У США та Сингапурі розробили метод регенерації тканин серця за допомогою стовбурових клітин, канадські вчені експериментують з руйнуванням ДНК ракових клітин і незабаром обіцяють клінічні випробування.

Активно впроваджуються технології з використанням 3D принтера. У США за його допомогою наносять нову шкіру на вражені ділянки тіла, виготовлену на основі здорової шкірної тканини, а в Ізраїлі надрукували перше «живе» 3D серце з людських тканин.

Підозрюю, що подібна «реставрація» організму – це привілей для дуже багатих, і таким залишиться.

***

Взагалі 3D принтери теж можуть суттєво скоротити кількість робочих місць і переформатувати цілі галузі промисловості. Так у поточному році передбачають появу принтерів, які друкуватимуть масу речей необхідних у побуті. До прикладу: цвяхи і молоток, совок і книжкову поличку. Згодом 3D принтери стануть елементом побуту на кшталт пральної машини чи холодильника.

Більше того, ці механізми успішно використовують при зведенні стін будинків і невдовзі в Латинській Америці з‘явиться цілий «надрукований» квартал.

***

Урбаністика і транспорт.

Sidewalk Labs, дочірна компанія Alphabet планує збудувати в Торонто хайтек-район, енергія в який поступатиме від сонячних батарей і геотермальних джерел. Там працюватиме 5G-інтернет, а сміття вивозитимуть підземними тунелями роботи.

Австралійська компанія Macchina Volantis планує створити літаючий автомобіль, який зможе подолати відстань 1600 км зі швидкістю 278 км/год.

Маск розробляє гібрид підземки зі звичайним автобусом. Електробус поміщатиме в собі пішоходів і велосипедистів, але в ньому буде місце і для автомобілів. Проектна швидкість – до 200 км/год. Таким чином планується боротися з корками та більш раціонально використовувати міські території.

Натомість Toyota презентувала нову концепцію електротранспорту під назвою «e-Palette». Це ультрасучасний екологічно безпечний безпілотний автобус. Його міні-модель може слугувати аналогом таксі, розвозитиме посилки від Amazon і трансформуватися в мобільний ресторан, магазин чи мотель.

Hyperloop теж не втрачає актуальності. Це концепт швидкісних потягів, які рухаються у вакуумних тунелях завдяки магнітній «левітації» розвиваючи швидкість у 1200 км/годину. Сьогодні над створенням цього виду транспорту працює декілька компаній. Hyperloop Transportation Technologies (HTT), збирається запустити свою першу пасажирську лінію в 2022 році.

А Mitsubishi, разом із провідним японським автобусним оператором,створять «Uber для автобусів». Автобус можна буде викликати як таксі, а штучний інтелект дозволить прокладати такий маршрут, щоби підібрати дорогою найбільше людей.

Продовжуються розробки безпілотних автівок. Зокрема створюються програмно-апаратні комплекси, за допомогою яких можна звичайні автівки перетворити у безпілотні. Проте вже сьогодні автомобіль-робот подолав 5000 км за 50 годин у повністю автоматичному режимі зі Сан-Франциско до Нью-Йорку. Людське втручання було лише при заправці його пальним.

ООН тим часом вивчає можливість будівництва плавучих поселень. Американська компанія Oceanix планує розпочати будову такого міста, яке самостійно вирощуватиме собі їжу та задовільнятиме потребу в питній воді та енергії.

​​Xiaomi и Uber створюють СП з випуску дронів-таксі майбутнього.  Завод для безпілотних літаючих таксі будують у все тому ж Шеньчжені, а перше місто, в якому запустять сервіс UberAIR, має стати Сан-Франциско хоча, швидш за все, Китай не відставатиме.

А поки екологічно чистий транспорт у майбутньому, вчені з Імперського коледжу Лондона створили «Бісолярні листочки» з мікроводорослів і фітопланктону, які поглинають вуглекислий газ ефективніше дерев і виділяють при тому кисень.  Таке «листя» можна закріпити на будь-якій поверхні – дахах, фасадах будинків тощо.

У Китаї вже створили поїзд на магнітно-повітряній подушці, який здатний розвивати швидкість 600 км/годину.

Smart-міста все біше на «повістці дня». Розробники Wi-Fiber уже придумали вуличний ліхтар, який може слідкувати за перехожими, роздавати інтернет і навіть попереджувати їх про небезпеку. Подібних технологічних новинок стає все більше, як і можливостей тотального контролю за населенням.

***

Банки-монстри Barclays и JP Morgan Chase беруть на роботу математиків, фізиків і програмістів для розробки квантових комп‘ютерів. Таким чином, як офіційно вважається, банки планують запобігти фінансовій кризі. Насправді вони її лише контролюватимуть.

Також у фінансовому секторі планують запроваджувати біометричні методи оплати. Замість банківських карточок і мобільних телефонів достатньо буде відбитку пальця, сітківки ока, чи навіть  Face ID, як у нового iPhone X.

А потім все просто, як сьогодні у Фейсбуці – ви чимось не догодили АДміністрації і вас «банять», себто позбавляють можливості оплачувати товари й послуги. Навіть життєвонеобхідні… 

***

Не лише таксисти, будівельники, ведучі новин і представники інших спеціальностей, де людей замінять роботи, залишаться без роботи. В Стенфордському університеті розробили алгоритм, який визначає – варто випускати людину під заставу з залу суду, чи ні. Кажуть, що на відміну від судді система буде більш об‘єктивною. Хто ж то б сперечався! Але система судитиме так, як її запрограмують. Безсердечно.

***

Роботи стають все досконалішими.

Aibo ERS10000 – це четвероногий друг від компанії Sony дуже подібний на іграшкове щеня. Продумане програмне забезпечення й очі-камери дають змогу йому спілкуватися з господарем і навіть створювати індивідуальний  характер, проявляючи радість, смуток, переляк, здивування, незадоволення, навіть гнів. Невдовзі замість цуциків будуть жінки. Високоінтелектуальні. І з якісної ґуми.

***

Американські військові виготовили екзоскелети Guardian XO, які підіймають вагу до 90 кг так, що людина відчуває її в 20 разів легшою. Воєнні планують використати розробку для обслуговування й ремонту техніки. Видається що екзоскелети стануть у пригоді поліцейським при розгоні демонстрацій. Зрештою, як і роботи.

***

Інформація про всі вищенаведені технологічні досягнення взята з відкритих інтернет-джерел.

 

Залишити відповідь